Czy warto się suplementować?

Czy warto się suplementować?

Temat suplementacji wciąż wzbudza wiele kontrowersji. Czy suplementacja jest wskazana? Czy jest bezpieczna dla zdrowia? Czy nie wystarczy dobrze zbilansowana, pełnowartościowa dieta?

Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz poniżej. Zapraszam do lektury!

PRZYCZYNY DEFICYTÓW

Niedobory składników odżywczych, a także witamin i minerałów mogą mieć niekorzystny wpływ na organizm. Okazuje się, że typowa dieta nie dostarcza nam pożądanych ilości składników witaminowo- mineralnych. Dzieje się tak z kilku powodów. Przede wszystkim wysoki stopień przetworzenia produktów spożywczych (tzw. żywność przemysłowa) sprzyja rozwojowi deficytów, ponieważ uszczupla poziom wartościowych składników, tj. magnez, selen czy probiotyki. Produkty wysokoprzetworzone można porównać do jałowych składników żywieniowych pozbawionych wartościowych mikro- i makroelementów. Sałata spod folii będzie zawierała niższy potencjał antyoksydacyjny od sałaty świeżo zebranej z pola.

Poza tym tylko 10-15% stosuje się do wytycznych dietetyków. Zdecydowanie za dużo w naszej diecie cukru, soli kuchennej, konserwantów i innych zbędnych dodatków, a za mało warzyw czy owoców. Coraz więcej publikacji wskazuje także na problem gleb i środowiska. Jeżeli w naszym otoczeniu znajduje się za mało składników mineralno- witaminowych to nawet najlepiej skomponowana i zbliansowana dieta nie dostarczy nam pożądanej ilości tych składników.

Te wszystkie czynniki składają się na problem przewlekłych deficytów w krajach wysokorozwiniętych, a tak prowadzony styl życia daje podłoże do rozwoju chorób cywilizacyjnych, tj. nadciśnienie, miażdżyca, otyłość, cukrzyca typu II, choroba wieńcowa czy nowotwory.

NAJCZĘSTSZE DEFICYTY

Wśród najczęściej wymienianych deficytów w krajach wysokorozwiniętych znajdują się:

1. OMEGA-3- czyli nienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe- deficyt wynika ze zbyt niskiego spożywania ryb. Ryby często postrzegane są jako wątpliwej jakości źródło pożywienia i tym samym zmniejsza się ich konsumpcja z roku na rok. Niedobór kwasów omega-3 może być powiązany z depresją, demencją, zachowaniami impulsywnymi i agresywnymi, a także spadkiem zdolności poznawczych. Kwasy Omega-3 zapobiegają też chronicznym stanom zapalnym. Rekomendowana suplementacja dobrej jakości produktami wynosi od 0,5 do nawet 3 g na dobę. Większość z nas (jeżeli nie wszyscy) cierpi na niedobór kwasów omega-3, a więc ich suplementacja powinna być stałym punktem programu. 

>> OMEGA-3 wysokiej jakości

2. Witamina D3- niedobory dotyczą ponad 70% populacji. Zbyt mała ekspozycja na słońce (nie tylko w okresach zimowych) sprzyja rozwojowi deficytów. Rekomendowana dawka dobowa dla osób dorosłych to 2000 j.m. przy prawidłowym jej poziomie (oficjalnie >30). Rzadko jednak poziom jest prawidłowy, w związku z czym dawki suplementowane są także wyższe.

>> WITAMINA D3 100% NATURALNA Z LANOLINY OWCZEJ

3. Selen- problem niedoboru jest powszechny, w Polsce odnotowuje się najniższe spożywanie selenu (30-40 mcg) w porównaniu do innych krajów europejskich. Dzieje się tak ze względu na niski poziom selenu w glebach, na których uprawiane są surowce. Przy niedoborze selenu częściej zapada się na niedoczynność tarczycy, depresję, odnotowuje się także spadek nastroju, pogorszenie koncentracji. Badania podają, że u chorych na Alzheimera występuje znacznie obniżony poziom selenu niż u osób zdrowych. Suplementacji powinien podlegać praktycznie każdy. 

>> BIOSELEN 200 mcg

4. Magnez- kolejny składnik, którego zbyt mało zawiera dzisiejsza dieta (o ok. 1/3 za mało). Źródła podają, że magnez może wzmacniać skuteczność leków przeciwdepresyjnych. Ponadto u osób chorych na cukrzycę typu II i depresję odnotowano, że suplementacja magnezem była równie skuteczna, jak podawana imipramina (lek przeciwdepresyjny). Magnez wpływa też kojąco na układ nerwowy i obniża ciśnienie krwi.

MAGNEZ W WYSOKIEJ DAWCE 300 mg

5. Probiotyki i błonnik- ze względu na wysoki stopień przetworzenia żywności jest ona uboga w cenne bakterie probiotyczne. Probiotyki regulują pracę przewodu pokarmowego, odporności i jak dowiodły najnowsze badania- komunikują się z komórkami mózgu (tzw. oś jelitowo- mózgowa). Błonnik zawarty w warzywach i owocach sprzyja namnażaniu pożytecznej mikroflory w jelitach. Należy więc zadbać o jego prawidłową ilość w diecie (ok. 25-30 g).

>> PROBIOTYKI CERTYFIKOWANE

6. Witaminy z grupy B (w tym foliany)- powszechny niedobór związany ze zbyt niskim spożywaniem ciemnozielonych warzyw i roślin strączkowych. Witaminy z grupy B odpowiadają za prawidłowe funkcje układu nerwowego, przemiany metaboliczne białek, węglowodanów i tłuszczów, a także dobrą kondycję skóry, włosów i paznokci.

>> B KOMPLEKS z aktywną i zmetylowaną B9 i B12

7. Witamina C- problem niedoboru występuje głównie sezonowo (w okresie jesienno-zimowym) w związku ze zwiększoną ilością infekcji. Wzrasta wtedy zapotrzebowanie na witaminę C. Koniecznie zadbaj o jej podaż w tym wymagającym okresie, najlepiej suplementować ją w godzinach wieczornych.

>> LIPOSOMALNA WITAMINA C- najwyższa przyswajalność

ZASADNOŚĆ SUPLEMENTACJI

W związku z powyższymi kwestiami niedoborów w krajach wysokorozwiniętych suplementacja wydaje się być nieodłącznym elementem efektywnej profilaktyki zdrowotnej. Suplementy mają na celu uzupełnić możliwe niedobory diety wynikające z prowadzonego stylu życia, poprawić efektywność stosowanej farmakoterapii, zapobiegać rozwojowi chorób. 

Suplementacja powinna jednak być procesem przemyślanym, "uszytym na miarę" przez wykwalifikowanego specjalistę, który uwzględni wszystkie okoliczności i określi realne zapotrzebowanie organizmu na konkretne składniki. Przykładowo u pacjentów z wysokim poziomem cholesterolu i przyjmujących statyny (leki obniżające poziom cholesterolu) zapotrzebowanie na koenzym Q10 zwiększa się nawet 10- krotnie. Z kolei najnowsze badania wskazują udział koenzymu Q10, witaminy B2 i kwasu alfa- liponowego w efektywnym zapobieganiu napadom migreny. 

Suplementacja, obok zdrowej i pełnowartościowej diety oraz regularnej aktywności fizycznej, powinna być niezbędnym ogniwem w profilaktyce zdrowotnej. Dołóżmy więc starań, aby każdy nasz dzień zbliżał nas ku zdrowiu.

1. https://neurologia-praktyczna.pl/files/3211.pdf

2. http://yadda.icm.edu.pl/yadda/element/bwmeta1.element.agro-20354484-1386-426e-ac88-62c87e574cb3/c/024_035_Marciniak.pdf

3. http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2013/2/BR%202-2013%20-%20s.%20225-233.pdf

>> PRZEJDŹ DO SKLEPU

Adres

naturBIO sklep internetowy
ul. Motylewskiego 17, 83-315 Szymbark / Polska

Czynne

poniedziałek - piątek
10.00 - 16.00