Kurkumina w leczeniu choroby Alzheimera

Kurkumina w leczeniu choroby Alzheimera

Kurkuma to niezwykły surowiec o wielokierunkowym działaniu na organizm, której głównym składnikiem czynnym jest kurkumina. Od kilku lat podbija ona rynek naturalnych suplementów diety ze względu na wiele możliwości terapeutycznych. 

Badań nad wpływem kurkuminy na zdrowie stale przybywa, dzięki czemu poznajemy coraz to nowsze możliwości jej zastosowania. Ostatnie dane wskazują na pozytywny wpływ kurkuminy na mózg osób dotkniętych chorobą Alzheimera.

Poprawa pamięci i nastroju, choroba Alzheimera

Wyniki ostatnich badań nad wpływem kurkuminy na nastrój i pamięć są obiecujące. Zostały przeprowadzone na grupie 40 osób w wieku 50-90 lat, które skarżyły się na problemy z pamięcią. Grupę podzielono na dwie mniejsze, z których jedna otrzymywała 180 mg dziennie kurkuminy przez okres 18 miesięcy. Dodatkowo część uczestników została poddana tomografii PET w celu monitorowania poziomu amyloidu i białka tau w mózgu (wskaźniki choroby Alzheimera) na początku badania oraz po 18 miesiącach kuracji. 

U uczestników przyjmujących kurkuminę odnotowano poprawę nastroju, pamięci i skupienia uwagi. Ponadto zarejestrowano mniej sygnałów tau i amyloidowych charakterystycznych dla choroby Alzheimera.

Zapobieganie chronicznemu zapaleniu

Chroniczny stan zapalny odgrywa główną rolę w rozwoju wielu schorzeń przewlekłych, m.in. zespołu metabolicznego, nowotworów, chorób degeneracyjnych ( w tym Alzheimera) czy chorób na tle sercowo- naczyniowym. Przewlekle utrzymujące się, ogólnoustrojowe zapalenie powinno być zwalczane naturalnymi sposobami, aby zapobiegać rozwojowi chorób cywilizacyjnych. 

Kurkumina to substancja silnie przeciwzapalna. Jej siłę działania porównuje się do niektórych leków przeciwzapalnych, z tym że w jej przypadku nie odnotowuje się działań ubocznych. Jej mechanizm działania polega na blokowaniu  NF-kB, czyli cząsteczki która wędrując do jądra komórkowego „włącza” geny związane ze stanem zapalnym (jest czynnikiem transkrypcyjnym). Zaburzenia w jej regulacji są związane z występowaniem nowotworów, chorób z autoagresji, zakażeniami wirusowymi czy właśnie zapaleniami. 

Kurkumina jako składnik bioaktywny działa przeciwzapalnie na poziomie molekularnym.

Kurkumina a nowotwory

Badacze podają, że kurkumina może zapobiegać a nawet leczyć (!) choroby nowotworowe. Wykazano, że może zmniejszać angiogenezę oraz przerzuty w chorobie nowotworowej. Obiecujące wyniki uzyskano na grupie >40 mężczyzn ze zmianami w obrębie okrężnicy. Podawanie 4 g kurkuminy dziennie przyczyniło się do zmniejszenia powyższych zmian o 40%. 

Być może za kilka lat kurkumina będzie orężem w walce z chorobami nowotworowymi wespół z terapią konwencjonalną, na chwilę obecną potrzeba jednak większej ilości badań.

Jak zwiększyć wchłanialność kurkuminy?

Kurkumina jest aktywnym składnikiem występującym w kurkumie (ostryż długi). Niestety w przyprawie tej występuje zaledwie 3% kurkuminy. W celu osiągnięcia maksimum efektów terapeutycznych warto sięgnąć po skoncentrowany suplement zawierający wysoką dawkę aktywnej kurkuminy. 

Aby zwiększyć jej wchłanianie i wykorzystanie przez organizm należy przyjmować ją równolegle z bromelainą (enzym z ananasa) lub piperyną (alkaloidem z czarnego pieprzu). Dobrze jest zapewnić w trakcie jej przyjmowania podłoże tłuszczowe w posiłku ze względu na lipofilowy charakter kurkuminy i większą wchłanialność w obecności tłuszczów.

Kurkumina to surowiec wykazujący bardzo dużo korzyści zdrowotnych, co popierają liczne badania naukowe. Wykazuje przede wszystkim działanie przeciwzapalne, antyoksydacyjne, może łagodzić dolegliwości stawowe, a także te na tle depresyjnym. Warto jednak pamiętać, aby suplementować ją z bromelainą lub piperyną, dzięki czemu wchłanialność wzrośnie nawet o 2000%.

>> KUP SKONCENTROWANĄ KURKUMINĘ 

Adres

naturBIO sklep internetowy
ul. Motylewskiego 17, 83-315 Szymbark / Polska

Czynne

poniedziałek - piątek
10.00 - 16.00