KOENZYM Q10, czyli doładowanie przy chronicznym zmęczeniu

KOENZYM Q10, czyli doładowanie przy chronicznym zmęczeniu

Koenzym Q10 jest składnikiem występującym w każdej komórce naszego ciała posiadającej mitochondria. Pełni on kluczową rolę w procesie fosforylacji oksydacyjnej, której finalnym produktem jest ENERGIA. Częstym objawem niedoboru jest spadek energii, brak witalności a także zespół chronicznego zmęczenia.

Na przestrzeni ostatnich lat okazuje się jednak, że koenzym Q10 zaangażowany jest nie tylko w procesy produkcji energii, ale także w profilaktykę niektórych schorzeń przewlekłych. 

Kiedy zatem suplementacja koenzymem Q10 jest nieodzowna

ZAPOTRZEBOWANIE

Produkcja koenzymu Q10 przebiega bez szwanku do około 20 roku życia. W kolejnych latach synteza Q10 spada, a z kolei 80- latek posiada już o połowę mniej magazynu z koenzymem Q10 w stosunku do osoby 20- letniej. Efektywna synteza Q10 w organizmie maleje wraz z wiekiem na skutek procesów starzenia się organizmu, a także przyjmowanych przez pacjenta leków, które wypłukują koenzym Q10 z komórek (m.in. statyny). Ponadto badania wykazały, że u osób przewlekle chorych (choroby nowotworowe, neurodegeneracyjne, chroniczny stres oksydacyjny) poziom koenzymu Q10 we krwi jest znacznie obniżony. 

Rekomenduje się, aby suplementację koenzymem Q10 w celach profilaktycznych włączać po 40- 50. roku życia, aby nie doprowadzić do niedoborów tego ważnego składnika komórkowego. Długo trwające niedobory mogą być przyczyną chorób serca, a także mózgu- czyli narządów zużywających do swojej pracy dużą ilość energii. 

DIETA TO ZA MAŁO?

Mimo że Q10 jest rozpowszechniony w wielu produktach spożywczych, tj. mięso, brokuły, pomarańcze, orzechy czy oleje roślinnej to codzienna dieta dostarcza nam zbyt małych jego ilości. Dawki Q10 w powyższych produktach są niskie, ponadto obróbka termiczna (np. smażenie) obniża zawartość Q10 w produktach spożywczych nawet o 30%. 

Dostarczanie Q10 wyłącznie z dietą wydaje się być niewystarczające, dlatego dobrym rozwiązaniem problemu wydaje się być suplementacja.

UKŁAD KRĄŻENIA

Badania podają, że u pacjentów z ciężką niewydolnością serca podawanie koenzymu Q10 w dawce 300 mg dobowo (3x 100 mg) wraz ze stosowaną farmakoterapią zmniejsza umieralność z powodu niewydolności mięśnia sercowego. Preparat jest dobrze tolerowany przez chorych, nie zaobserwowano istotnych działań niepożądanych. 

Koenzym Q10 warto także dodawać do intensywnej kuracji statynami, które wypłukują zasoby koenzymu Q10 z komórek obwodowych. 

Suplementacja koenzymem Q10 może być wykorzystywana w profilaktyce i leczeniu zawałów, a także w przypadku leczenia nadciśnienia. 

W przypadku chronicznego przyjmowania statyn, które służą obniżaniu poziomu cholesterolu obserwowane są kardiomiopatie a także spadek stężenia Q10 w mięśniach i krwi obwodowej. Tej grupie pacjentów również powinien być podawany koenzym Q10, który będzie regenerował brakujące zasoby komórkowe. 

U pacjentów z cukrzycą typu II także wskazane jest uzupełnianie koenzymu Q10, którego poziom jest znacznie obniżony w stosunku do osób zdrowych. 

PŁODNOŚĆ

W literaturze fachowej zaznacza się pozytywny wpływ koenzymu Q10 na jakość spermy i ruchliwość plemników. Przy problemach z płodnością rekomenduje się dawkowanie Q10 wraz z innymi antyoksydantami, tj. cynk, czy witamina C.

MIGRENY 

W badaniach na ponad 1500 pacjentów cierpiących na migreny zastosowanie suplementacji (90 dni) znacznie zmniejszyło częstotliwość ataków migreny. Podawanie dawki 150 mg zmniejszało liczbę ataków o połowę u 60% badanych. 

Deficyt koenzymu Q10 w tej grupie chorych jest powszechny, dlatego jego suplementacja wraz z odpowiednią dietoterapią (m.in. dietą eliminacyjną) może przynieść korzystny efekt. 

DAWKOWANIE

Racjonalną dawką uzupełniającą niedobory koenzymu Q10 w organizmie jest 60-100 mg. Preparaty o niskich dawkach mogą mieć wątpliwe działanie, bowiem dopiero dawka 100 mg podnosi poziom Q10 we krwi dwukrotnie. Z kolei dawki powyżej 100 mg dziennie powinny być ordynowane pod kontrolą specjalisty. 

Warto także zwrócić uwagę na skład poszczególnych suplementów z koenzymem Q10. Najlepiej przyswajalną, bo aktywną formą jest UBICHINOL (postać zredukowana). Ponadto dobrej jakości suplementy posiadają także dodatek składnika tłuszczowego do kapsułki (np. oleju roślinnego), który poprawia wchłanialność koenzymu Q10 z przewodu pokarmowego. 

Adres

naturBIO sklep internetowy
ul. Motylewskiego 17, 83-315 Szymbark / Polska

Czynne

poniedziałek - piątek
10.00 - 16.00