Jak naturalnie wspierać leczenie cukrzycy?

Jak naturalnie wspierać leczenie cukrzycy?

14 listopada jest oficjalnie Światowym Dniem Cukrzycy. Z danych epidemiologicznych wynika, że obecnie z cukrzycą zmaga się ponad 400 mln ludzi na świecie. Z tego powodu często nazywana jest „niezakaźną epidemią”. Dzisiejszy artykuł poświęcony jest naturalnym substancjom wspierającym walkę z cukrzycą. Niektórym z nich przypisuje się podobną siłę działania, co lekom przeciwcukrzycowym. Warto więc skorzystać z dobrodziejstw Matki Natury. 

Berberyna

Przez wieki wykorzystywana w medycynie chińskiej jako lek na cukrzycę, nadciśnienie i zaburzenia trawienne. Na dzień dzisiejszy berberyna wzbudza zainteresowanie naukowców z całego świata ze względu na szeroki wachlarz działań terapeutycznych. Dysponujemy wieloma badaniami potwierdzającymi jej skuteczność w pewnych jednostkach chorobowych, m.in. cukrzycy typu II.

W badaniach porównywano między innymi skuteczność berberyny z metforminą (lekiem przeciwcukrzycowym) w stwierdzonej cukrzycy typu II. Zaobserwowano spadek poziomu cukru na czczo, po posiłku, a także obniżenie stężenia hemoglobiny glikowanej (parametr odzwierciedlający średni poziom glukozy we krwi na przestrzeni ostatnich 3 miesięcy). Efekty terapii berberyną były zbliżone do efektów stosowania metforminy. 

W innym badaniu obserwowano z kolei obniżenie poziomu LDL (tzw „złego cholesterolu”), trójglicerydów oraz spadek ciśnienia krwi przy suplementacji 500 mg berberyny dwa razy dziennie. Berberyna zmniejsza także wchłanianie cukrów z diety oraz działa przeciwzapalnie, sugerowana jest zarówno chorym na cukrzycę typu II, jak i osobom z przedstanem cukrzycowym (graniczne normy glikemii), insulinoopornością. 

Na dzień dzisiejszy nie zarejestrowano istotnych działań ubocznych. Skutecznie dawkowanie to 3 razy dziennie po 500 mg berberyny. 

Nie zaleca się jedynie stosowania berberyny kobietom w ciąży i karmiącym, m.in. ze względu na możliwość skurczów macicy, co prowadzić może do przedwczesnego porodu lub poronienia. Nie należy także łączyć berberyny z innymi lekami w tym samym czasie (pożądany odstęp to co najmniej 2 godziny).

> KUP TERAZ

Kwas R- alfa- liponowy 

Składnik ten zapobiega przede wszystkim powikłaniom cukrzycowym, tj. polineuropatie. Jest silnym antyoksydantem i działa przeciwzapalnie przez neutralizowanie wolnych rodników- wysoce reaktywnych form tlenu, które mogą negatywnie oddziaływać m.in. na układ nerwowy. W badaniach klinicznych zaobserwowano, że regularne stosowanie kwasu alfa- liponowego (ALA) zmniejsza objawy neuropatii, a także poprawia wydolność układu nerwowego. 

Kwas alfa- liponowy zwiększa także wychwyt glukozy przez komórki obwodowe, co pozwala na zmniejszenie wydzielania insuliny. Pokarmy obfitujące w kwas ALA to przede wszystkim podroby (wątróbka, nerki), mięso. W przypadku dużych niedoborów lub prowadzenia diety roślinnej poleca się suplementację kwasem ALA. Formą najlepiej przyswajalną jest kwas R- alfa- liponowy, tzw. R-ALA. Jest to najbardziej wydajny izomer R, który daje maksimum efektów. Rekomenduje się dawkę 300 mg dobowo.

Poza poprawą metabolizmu węglowodanów kwas alfa- liponowy poprawia także funkcje wzroku i wraz z witaminą E tworzy tarczę ochronną dla błon komórkowych przed wolnymi rodnikami.

> KUP TERAZ

Ziołowi wspomagacze

Dodatkowo dietę można urozmaicić surowcami zielarskimi o potwierdzonym działaniu przeciwcukrzycowym. Są to między innymi morwa biała czy rutwica lekarska, która poprawia transfer glukozy z krwi do komórek. Działanie pomocnicze odgrywają tu także mniszek lekarski i pokrzywa działające moczopędnie- wspierają zatem usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii i oczyszczają organizm. 

Surowce zielarskie stosowane są najczęściej w postaci naparów, poleca się regularne ich stosowanie.

Źródła: 
  1. Sieńczewski Łukasz; Berberyna; Food Forum nr 2(18)/2017; s.12-16
  2. The SYDNEY Trial Authors, for the SYDNEY Trial Study Group:, Alexander S. Ametov, MD, Alexei Barinov, MD, Peter J. Dyck, MD, Robert Hermann, MD, Natalia Kozlova, MD, William J. Litchy, MD, Phillip A. Low, MD, Detlef Nehrdich, DIPL STAT, Maria Novosadova, MD, Peter C. O’Brien, PHD, Miroslav Reljanovic, MD, Rustem Samigullin, MD, Klemens Schuette, BSC, Igor Strokov, MD, Hans J. Tritschler, PHD, Klaus Wessel, PHD, Nikolai Yakhno, MD and Dan Ziegler, MD; The Sensory Symptoms of Diabetic Polyneuropathy Are Improved With α-Lipoic Acid; Diabetes Care 2003 Mar; 26(3): 770-776

Adres

naturBIO sklep internetowy
ul. Motylewskiego 17, 83-315 Szymbark / Polska

Czynne

poniedziałek - piątek
10.00 - 16.00