Astaksantyna- zastosowanie i właściwości

Astaksantyna- zastosowanie i właściwości

Nadciągające upały i w związku z tym duża ilość słońca nie jest korzystna dla naszej skóry. Owszem, słońce jest niezbędne do produkcji witaminy D3 przez nasz organizm, ale dłuższa ekspozycja powoduje starzenie się skóry i ryzyko oparzeń.


Astaksantyna to jeden z naturalnych składników, który może chronić skórę przez negatywnym działaniem promieniowania ultrafioletowego. Poza działaniem przeciwsłonecznym astaksantyny naukowcy doszukują się wielokierunkowych działań na organizm w związku z silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwzapalnym.

W jakich pokarmach występuje i kiedy rozpocząć suplementację?


Astaksantyna- co to jest?

Zacznijmy od tego, że astaksantyna jest czerwonym barwnikiem o silnych właściwościach antyoksydacyjnych i przeciwzapalnych. W środowisku naturalnym znajdziemy ją w mikroalgach, a także w łososiach, krewetkach czy krabach żywiących się algami, które astaksantynie zawdzięczają charakterystyczny, morelowy kolor.

Astaksantyna jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów występujących w przyrodzie, wykazuje również silne działanie przeciwzapalne, co potwierdziły badania naukowe z ostatnich lat.

Astaksantyna nadaje charakterystyczny kolor łososiowi.




Astaksantyna a skóra

Astaksantyna jest "filtrem przeciwsłonecznym" dla roślin, w których występuje, ponieważ ma zdolność do pochłaniania promieniowania UV. Badania sugerują, że astaksantyna może mieć również ochronny wpływ na skórę podczas jej ekspozycji na światło słoneczne.

Podawanie jej zapobiega fotostarzeniu skóry oraz zapobiega postępowi oparzeń słonecznych. Astaksantyna dzięki swojej budowie strukturalnej i właściwościom dociera do naskórka i skóry właściwej wykazując tam działanie antyoksydacyjne i ochronne przed promieniowaniem ultrafioletowym.

W literaturze podkreśla się szczególnie silny wpływ astaksantyny na neutralizowanie wysoce reaktywnego tlenu singletowego, który jest wytwarzany podczas promieniowania UV. Dane podają, że astaksantyna neutralizuje go nawet 1000 razy silniej od koenzymu Q10. Dodatkowo zapobiega ona uszkodzeniu DNA indukowanemu przez słońce.

Więcej o koenzymie Q10 przeczytasz TUTAJ.

Działanie ochronne wobec promieniowania UV wykazują także antyoksydanty, tj. likopen (zawarty w pomidorach) oraz beta- karoten.




Astaksantyna a mózg

Astaksantyna jest także obiektem zainteresowań naukowców w kontekście profilaktyki i leczenia chorób neurodegeneracyjnych, tj. choroba Alzheimera czy choroba Parkinsona. Wiele badań potwierdziło, że astaksantyna łagodzi przebieg chorób neurodegeneracyjnych, a także opóźnia wystąpienie zaburzeń poznawczych. 

Nagromadzenie astaksantyny w korze mózgowej (dzięki jej zdolności do przenikania przez barierę krew- mózg) może poprawiać funkcje poznawcze. Centralny układ nerwowy (CUN) jest bardzo podatny na stres oksydacyjny i stan zapalny.

Jeżeli wytwarzanych jest zbyt dużo wolnych rodników bez odpowiedniej kompensacji (za mała zdolność do detoksykacji) to prowadzi to do rozregulowania pracy CUN i finalnie może skutkować neurodegeneracją czy neurotoksycznością.


Dzięki zdolności astaksantyny do przekraczania bariery krew mózg, może być ona dostarczana do komórek mózgu i pełnić tam rolę silnego antyoksydanta zmniejszającego stany zapalne.


Im więcej astaksantyny w diecie, tym mniejsze ryzyko chorób neurodegeneracyjnych u ludzi.


Badania naukowe sugerują, że astaksantyna wspomaga regenerację komórek nerwowych poprzez zwiększanie ekspresji niektórych genów białek (GFAP, MAP-2, BDNF, GAP-43), które biorą udział w regeneracji mózgu.


Dodatkowe działania astaksantyny

1. zwiększa wydajność i wytrzymałość organizmu oraz przyspiesza regenerację u sportowców

2. przeciwzapalna ochrona dla oczu (przenika przez barierę krew-siatkówka oka)

3. korzysta przy atopowym zapaleniu skóry


Jak wybrać dobry preparat?

Na rynku dominuje obecnie produkcja syntetycznej astaksantyny, która jest procesem znacznie tańszym od pozyskiwania naturalnej formuły. Należy jednak mieć świadomość, że dobroczynny wpływ astaksantyny dotyczy tylko naturalnej wersji.

Naturalna astaksantyna jest w 90% zestryfikowana- ta cecha pozwala na jej wysoką biodostępność i korzystne działanie na organizm. Produkty syntetyczne to mieszanina różnych izomerów (związków wolnych i niezestryfikowanych), przez co ich działanie jest nieefektywne.

Badania naukowe nad astaksantyną dotyczą tylko naturalnej postaci pozyskiwanej z alg.

>>KUP TERAZ<<   Naturalna astaksantyna z algi Haematococcus pluvialis




Opracowano na podstawie:

1. https://pdfs.semanticscholar.org/475c/6928da3d8742eb5f67b137e5026fbd74505e.pdf

2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6117702/#sec4-marinedrugs-16-00247title

3. Wu W., Wang X., Xiang Q., Meng X., Peng Y., Du N., Liu Z., Sun Q., Wang C., Liu X. Astaxanthin alleviates brain aging in rats by attenuating oxidative stress and increasing BDNF levels. Food Funct. 2014;5:158–166. doi: 10.1039/C3FO60400D

Adres

naturBIO sklep internetowy
ul. Motylewskiego 17, 83-315 Szymbark / Polska

Czynne

poniedziałek - piątek
10.00 - 16.00